LESVOS TAŞLAŞMIŞ ORMANI

Kuzeydoğu Ege’de yer alan Lesvos (Midilli) adası 1630 km2lik yüzölçümü ile Yunanistan’ın en büyük üçüncü adasıdır. 

Adanın muazzam zenginlikteki bitki örtüsü Ege'nin milyonlarca yıllık geçmişine ışık tutmaktadır. Lesvos adasının batı kıyısında, volkanik kayaçlar Ege'nin mavi sularıyla buluşur. Dalgaların sabırla aşındırdığı bu kıyılarda uzak geçmişin izlerini taşıyan taşlaşmış ağaçlar zamanla gün yüzüne çıkmışlardır. Hala dik durur vaziyetteki taşlaşmış ağaçların ihtişamının, renklerinin canlılığının ve volkanik manzaranın vahşi güzelliğinin tarifi mümkün değildir. 

Taşlaşmış ağaçların yoğunlaştığı ve "Fosil Orman" olarak ünlenmiş olan saha Sigri, Andissa ve Eressos köylerini kapsar. Burada taşlaşmış ağaç gövdelerinin yanı sıra mükemmel biçimde korunmuş kök, meyve, yaprak ve tohum fosilleri görülebilir. Kök sistemi bozulmamış çok sayıda taşlaşmış ağacın varoluşu bu ağaçların 20 milyon yıl önceki orjinal konumlarını koruduklarını şüpheye mahal vermeyecek biçimde kanıtlamaktadır. 

Sahanın kabul görmüş doğal, jeolojik ve paleontolojik değerinden ötürü Yunanistan devleti Taşlaşmış Orman'ı 1985 yılında korunan alan olarak ilan etmiştir. 1994 yılında kurulan Lesvos Taşlaşmış Orman Doğa Tarihi Müzesi adanın batı ucunda, Sigri köyünde yer alır. Müzenin amacı sahada bulunan fosil ağaçları korumak, araştırma yapmak ve bu doğal mirasın topluma kazandırılması için gerekli altyapı ve hizmeti sağlamaktır. 

Günümüzden 20 milyon yıl önce, Kuzey Ege'de yoğun bir volkanik faaliyet hüküm sürmekte idi. Bu süreç içerisinde Lesvos adası merkezinde meydana gelen bir dizi volkanik püskürmenin neden olduğu piroklastik akıntı (bir tür volkanik çamur seli) ve kül geniş alanlara yayılarak o dönemde adanın batı kesiminde yayılış gösteren gür bitki örtüsünü kapladı ve böylece Taşlaşmış Orman oluştu.

Taşlaşmış Orman'ı Ziyaret

Lesvos Adası'na gelip Taşlaşmış Ormanı ve Doğa Tarihi Müzesi'ni ziyaret etmek isteyenler için muhtelif seçenekler mevcuttur. İlk olarak, Sigri'deki Doğa Tarihi Müzesi'ni ziyaret etmeniz önemle tavsiye olunur. Müzede Taşlaşmış Orman'ın oluşumundan günümüz ekosistemlerine dek Ege'nin 20 milyon yıllık jeolojik geçmişine dair pek çok karakteristik fosil görülebilir. Sonrasında Taşlaşmış Orman Parkı, Sigri Parkı, Plaka Park ve küçük bir adacık olan Nissiopi açık hava parklarını ziyaret edebilirsiniz. 

Bunun haricinde yürüyüşten hoşlananlar için açık hava parklarında yer alan fosillerin tamamına uğrayan bir gezi patikası oluşturulmuştur. Bu parkur boyunca önem arz eden noktalara bilgilendirici tabelalar yerleştirilmiştir. 

Sigri Parkı

Lesvos Taşlaşmış Orman Doğa tarihi Müzesi'nin yanı başında yer alan Sigri açık hava parkında orijinal konumlarını koruyan iğne yapraklı ağaçlara ait nadir kök, budak ve gövde fosilleri yer almaktadır.

Nissiopi / Megalonisi Parkı

Sigri'den edineceğiniz bir bot ya da kayık ile Megalonisi (Nissiopi) adacığına geçerek Taşlaşmış Orman'ın kısmi olarak deniz altında kalan fosillerini görebilirsiniz. Bu adacığın batı kıyısında müzeye çıkan kapalı tohumlu (angiosperm) ve iğne yapraklı (conifer) ağaçlara ait taşlaşmış gövdeler can alıcı renkleriyle ziyaretçleri beklemektedir. 

Plaka Park

Yedi hektar alan kaplayan Plaka Park, Sigri'nin 800 metre güneyinde yer almaktadır. Müzeden yürüyerek ulaşılabilen bu parkta benzersiz güzellikteki pek çok taşlaşmış ağacın ve fosil yaprakların yanı sıra 13.7 metrelik çevre uzunluğuyla dünyanın ayakta duran en geniş fosil ağacına hayran kalacaksınız. 

Taşlaşmış Orman Parkı (Bali Alonia Parkı)

Toplam 28.6 hektarlık alanıyla Taşlaşmış Orman Parkı'nı ziyaret, şüphesiz benzersiz bir deneyim olacaktır. Taşlaşmış Orman Parkı'na Andissa - Sigri karayolunun 9. kilometresinden ayrılan 5 km.'lik tali bir yol ile ulaşabilirsiniz. Ziyaretçiler burada, çok uzak geçmişe ait bir ekosistemi topyekün temsil eden mükemmel derecede korunmuş fosil ağaçları hayret ve hayranlık içerisinde izlemektedirler. Dünyanın hiçbir yerinde ayakta duran fosil ağaçların bu yoğunlukta olduğu bir fosil ormanı bulunmamaktadır. En ince ayrıntının dahi korunmuş olduğu taşlaşmış ağaçların büyüleyici güzelliği ve doğanın bu fosillerin göz kamaştırıcı renkleriyle kendinizden geçeceksiniz. Burada, ayakta duran veya yerde uzanır vaziyette geniş bir alana yayılmış; yüksekliği 7 mt. veya uzunluğu 22 metreyi geçen pek çok fosil ağaç bulunmaktadır. Bu parkta yer alan bir taşlaşmış Sekoya gövdesi 7.2 metrelik yüksekliği ile Taşlaşmış Orman'ın ve Avrupa'nın en uzun boylu fosil ağacı unvanına sahiptir.