SARIMSAKLI

Sarımsaklı, Ayvalık ilçe merkezine ortalama 5 Km. mesafede yer alan bir oteller bölgesidir. İnce bir kuma sahip olan Sarımsaklı plajı 8 Km. uzunluğunda olup 100 m. enindedir. Kozak ve onu çevreleyen tepeleri meydana getiren granitin, çeşitli etmenler yoluyla çözüntüye uğraması sonucu oluşmuştur. Kumunun farklılığı vücuda yapışmamasıdır. Sarımsaklı Plajının bir diğer güzelliği kristal berraklığında temiz ve serin sularında yüzmektir.

ŞEYTAN SOFRASI

Şeytan sofrası Ayvalık’tan Sarımsaklı’ya giderken Çamlık Orman Kampı’nın içinden dar bir yol ile ulaşabileceğiniz eski bir lav birikintisi olan tepe, yuvarlak bir sofraya benzemektedir. Çam ormanlarıyla kaplı Ayvalık Adaları’na hakim yüksek bir tepe olan Şeytan Sofrası’nda özellikle doğanın size sunmuş olduğu mavi ve yeşilin buluştuğu koylar ve çamlıklar ayaklarınızın altında kalır. 

Demir bir kafes içerisinde şeytana ait olduğu söylenen bir ayak izinden dolayı “Şeytan Sofrası” adını almıştır. 

Özellikle gün batımını izlemek için yerli ve yabancı turist akınına uğramakta olan Şeytan Sofrası, gün batımının yanı sıra doğanın saklı güzelliklerini yaşarken her anınızı güzelleştirmeye yönelik bir adım atarak doğayla içiçe olabilir, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarasını kuşbakışı izleme imkanına sahip olabilirsiniz. 

Şeytan sofrasına Sarımsaklı merkezinden kalkan minibüsler veya taksilerle gidiş - dönüş veya sadece gidiş seçeneği ile Şeytan Sofrası’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Rivayetlere Göre Şeytan Sofrası :
Ayvalık civarında rumların yaşamış olduğu ve Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü dönemde bu tepede PANOLEPE adında ( şeytan lakaplı) kendisini halktan soyutlamış, mistik bir yaşam süren bir şahıs yaşamaktaymış. Ayvalık ve civarında kıtlık baş göstermeye başlayınca, din adamları ve papazlar tarafından kıtlığın sebebi olarak, PANOLEPE gösterilmiş ve halkı galeyana getirerek onu linç etmesini istemişler. Bunun haberini bir keçi çobanından alan PANOLEPE, çözümü burada kuş sütü dahi eksik olmayan bir sofra hazırlamakta bulmuş. Kendisini linç etmek için buraya gelen halk sofranın cazibesine kapılıp PANOLEPE’yi unutmuşlar, o da buradan kaçarak kurtulmuştur. O tarihten beri bu tepenin adı; Şeytan Sofrası olarak anılmaya başlanmıştır. 

Rivayetlere Göre Ayak İzinin Hikayesi :
Edremit Körfezi’ne hakim dağların adı Kaz Dağları (İda Dağları) dır. Yani Yunan Mitolojisinin yaşandığı dağlardır. Gerek tek tanrılı gerekses Pagan dinlerin tek bir ortak özelliği vardır. Oda şeytanın cennetten kovulduğudur. Yunan mitolojisinde ise Tanrılar kralı Zeus tarafından bu görev Ay Işığı tanrıçası SELENE’ye verilir. SELENE tarafından cennetten kovulan şeytanın bir adımını buraya, diğer bir adımını ise Midilli Adası’na atıp kaçtığı rivayet edilir… 

Tavşan Kulakları Tepesi : Şeytan Sofrası yanındaki tepe. Tepeye çıkıldığında tavşan kulağı biçimden yüksek iki kaya ile karşılaşırsınız. Dipleri toprakta yer almayan kayalar yatay plakamsı bir kaya üzerinde yer almaktadır.